تبلیغات
دفتر فرهنگ اسلامی دانشکده کامپیوتر - تفاوت جنسیت ملاک برتری نیست

تفاوت جنسیت ملاک برتری نیست

شنبه 16 اردیبهشت 1391 01:42 ب.ظ

نویسنده : مسئول دفتر فرهنگ کامپیوتر
ارسال شده در: مطالب خواندنی ،
آیت الله محی الدین حائری شیرازی نماینده مجلس خبرگان رهبری، زن و مرد را در اصل انسانیت، برای خدا یکسان دانست و گفت: وجه تمایز انسان ها نزد خداوند تقوا است و برای او زن یا مرد بودن مهم نیست.
 
وی تفاوت را لازمه کار ترکیبی دانست و گفت: خلقت انسان یک امر بسیط نیست به همین دلیل زن و مرد متفاوت آفریده شده اند؛ مثل انگشتان دست که تفاوت شان موجب کارایی و عملکرد بهتر آنها می شود.
 
این استاد اخلاق با اشاره به مقام حضرت مریم(س) در قرآن کریم، اظهار داشت: خداوند می خواهد با ذکر این مطلب به ما بگوید زن و مرد در نزد من تفاوتی ندارند به همین دلیل حضرت مریم(س) را به مقامی رساند که کمتر مردی رسیده است.
 
آیت الله حائری شیرازی با بیان اینکه مقام و منزلت هیچ ارتباطی به جنسیت ندارد، تصریح کرد: گاهی ممکن است شوهر فاسد و زن از اولیاء الهی باشد و گاهی هم عکس این قضیه اتفاق می افتد؛ حتی همسر پیامبر بودن دلیل بر عصمت و شأنیت نیست، همه چیز به خود فرد بستگی دارد.
 
وی برداشت برخی از بانوان را نسبت به جایگاه شان نادرست ارزیابی کرد و گفت: آنها خود را دست کم می گیرند؛ مادر حضرت مریم (ع) از اولیاء خداست و مقام منزلت بالایی دارد ولی با این حال وقتی متوجه می شود فرزندش دختر است ناراحت می شود، چراکه او فرزندش را وقف خدا کرده بود و فکر می کرد حالا که فرزندش دختر است دیگر نمی تواند خدمت گذار خدا باشد ؛ ولی خدا مریم را از او قبول کرد.
 
نماینده مجلس خبرگان رهبری در نقد نظریات غربی پیرامون زن، بیان داشت: آنها مقالات زیبا ولی بدون کارایی به شما می دهند، حرف های خود را تزیین کرده اند ولی محتوای آن غلط است و گره گشایی نمی کند.
 
آیت الله حائری شیرازی کارهای مربوط به زن و مرد را مشخص و متفاوت دانست و خاطر نشان کرد: اینکه از 124 هزار پیامبر هیچ کدام زن نیستند، اتفاقی نیست، نباید از کنار این مسایل به سادگی عبور کرد و باید در مورد علت آن را بیاندیشیم.
 
وی در بخش دیگر سخنان خود کسب مفاهیم دینی را بدون مصداق یابی کم ثمر دانست و گفت: همیشه ما از جانب مصداق ها ضربه می خوریم در صورتی که فکر و ذکرمان درگیر مفاهیم است؛ مرحوم مطهری از جمله شخصیت هایی بود که مطالب اسلام را با مصداق به مردم ارائه می کرد.
 
منبع: حوزه نتدیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -