تبلیغات
دفتر فرهنگ اسلامی دانشکده کامپیوتر - مرد پولادین

مرد پولادین

دوشنبه 17 بهمن 1390 01:39 ب.ظ

نویسنده : مسئول دفتر فرهنگ کامپیوتر
ارسال شده در: مقالات ،
امید انقلاب - آبان 1386، شماره 384

در سال 1314 هـ . ش پسری در تهران در خانوادهای متدین به دنیا آمد که سالها بعد او را «مرد پولادین» نامیدند.

نه! اشتباه نکنید! او نه قصری داشت که از آنجا به زیر دستان حکومت کند و نه لشگر اساطیری! بلکه قلبی آکنده از عشق و محبت به بندگان خدا او را اینگونه محبوب قلبها کرده بود.

نه صحبت از سهراب و افراسیاب است و نه حرفی از شخصیتهای شکست ناپذیر فیلمهای قرن 2000؛ صحبت از کسی است که شکنجه گران او در اسنادشان دربارهاش اینگونه نوشتند: «هر چه او را بیشتر شکنجه میدادیم آبدیدهتر میشد و نسبت به اهداف مبارزات خود راسختر».

او با اینکه سه دوره مختلف بیش از ده سال را در زندانهای شاهنشاهی سپری کرد از مطالعه و تحقیق دست نکشید تا جایی که دشمنانش نوشتهاند: «بعد از بهبودی مختصر از شکنجههای دوران زندان، مطالعه و تحقیق در قرآن و نهج البلاغه را آغاز می کرد به طوری که در زندانهای شاه تا رسیدن به سطح اجتهاد مطالعه کرد!»سرانجام مرد پولادین در سال1377 در بازار جعفری تهران به دست منافقان به شهادت رسید.

*****

باورم نمیشود! شما هم شرطی شدهاید؟ تا نام شهید می آید فکر میکنید باید بشنوید که در چند سالگی شهید شد و چندتا نمره 20 داشته و ... .

شاید باید خودمان بعضی از قالبها را بشکنیم و پوست جدید بیندازیم. برای اینکه خیال خودم و خودت را آسوده کنم کوتاه و مختصر از شهید لاجوردی میگویم اما یقین داشته باش مرد پولادین داستان ما در این چند سطر و با قلم قاصر مثل منی خلاصه نمیشود.

نامش اسداله بود و پدرش از همان ابتدا او را با قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) آشنا نمود تا جایی که ادبیات عرب و علوم حوزوی را در مسجد شیخ علی به پایان رساند و در همان محل به تفسیر قرآن پرداخت و پس از مدتی در جلسات بحث انسان و سرنوشت استاد مطهری شرکت نمود.

سال 1341 بود که به دستور حضرت امام خمینی(ره) همراه با شهیدان مطهری و بهشتی در تأسیس جمعیت مؤتلفه اسلامی نقش مهمی ایفا کرد. مبارزات سیاسی ایشان چندین بار ختم به اسارت در زندانهای شاهنشاهی شد. همزمان با پیروزی انقلاب از زندان آزاد و همراه با دیگر مبارزان در مسئولیتهای مختلفی مشغول به کار شد. در همان ابتدا برای مشایعت امام (ره) به منظور بازگشت به ایران به پاریس رفت. پس از آن نیز همواره در خدمت حضرت امام (ره) بود تا اینکه با نظر ایشان در سال 1360 مسئولیت دادستانی انقلاب اسلامی تهران را بر عهده گرفت. در طول دوران دفاع مقدس همچون یک بسیجی مخلص بارها خاضعانه به جبهه رفت. او پس از مدتی از خدمت در سازمان زندانها استعفا داد و به کار در بازار تهران مشغول شد و سرانجام مرد پولادین در سال 77 به پیروزی نهایی رسید ... .

من نمیدانستم که:

  شهید لاجوردی اولین کسی بود که در سال 52 در زندان به ارتباط سازمان مجاهدین خلق با عوامل رژیم شاهنشاهی پی برد و روشنگری در مورد این گروه را آغاز نمود که از این دوره با نام «زندان در زندان» یاد میکنند.

  ایشان در پرسشنامه ساواک نوشته بود: «به قرآن و نهج البلاغه علاقه وافر دارم.»

  در نامههایی که از زندان برای همسر و دخترشان مینوشتند تأکید میکردند که مبادا شما هم جزو خانهنشینان و نظارهگر فعالیت مردان شوید.

  در جبهه کارهای مشکل و سنگین مانند ساختن سنگر و خالی کردن جعبه مهمات در خطوط مقدم را به عهده میگرفتند.

  معتقد بودند که اگر کسی توبه کرد باید از مواهب توبه بهرهمند شود حتی پس از دستگیری گروه فرقان که بسیاری از جمله استاد مطهری را به شهادت رساندند توبه آنها را پذیرفتند.

  ایشان کارگاههای مختلفی برای از بین بردن بیسوادی در میان زندانیان ایجاد نمودند.

  ایشان به هیچ کاری به اندازه مطالعه و تحقیق اهمیت نمیدادند.

  ایشان برخی روزها با دوچرخه به محل کار میرفتند.

و من از ایشان آموختم که:

...


پدید آورنده : عطیه میثمی ، صفحه 19
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -